Jaki złom jest przyjmowany w punktach skupu?
Z roku na rok mamy coraz większą świadomość dotyczącą dbania o środowisko naturalne. Między innymi dlatego coraz więcej osób decyduje się na oddanie niektórych surowców do skupu, zamiast wyrzucać je do śmietnika. Takie działania są nie tylko ekologiczne, ale również pozwalają na zarobienie pieniędzy. Przed wybraniem się do skupu warto jednak wiedzieć, jakie dokładnie surowce są w nim przyjmowane. Mowa tutaj przede wszystkim o popularnym złomie. Jaki złom przyjmowany jest w punktach skupu?
Złom stalowy i żeliwny
Pierwszym rodzajem złomu, który można oddać do skupu, jest złom stalowy i żeliwny. Mogą to być na przykład przedmioty użytkowe albo przemysłowe, których naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna albo są zbędne. Warto wspomnieć, że surowce powinny być wolne od oleju, piasku, brudu czy betonu. Jeśli przedmiot składa się również z elementów, które nie podlegają recyklingowi, to powinny one zostać od niego oddzielone.
Żeliwo jest stopem żelaza z węglem i dzięki jego recyklingowi można otrzymać między innymi tłoki, cylindry, turbiny, przekładnie wały korbowe czy głowice. Do przedmiotów stalowych, które można oddać na skup, możemy z kolei zaliczyć na przykład części maszyn i konstrukcji budowlanych, kable, śruby, druty czy gwoździe. Warto natomiast pamiętać, że na złom nie można oddać elementów infrastruktury drogowej, na przykład torów oraz monet, które aktualnie znajdują się w obiegu.
Złom metali kolorowych
Do skupu można oddać również metale kolorowe. Określa się nimi takie surowce, które zostały wytworzone z innych metali niż żelazo. Dodatkowo większość z nich jest dobrymi przewodnikami cieplnymi oraz wyróżnia się charakterystycznym połyskiem. Przedmioty, które zostały wykonane z metali kolorowych, znajdują się w każdym przedsiębiorstwie i gospodarstwie domowym. Zaliczamy do nich przede wszystkim miedź, która znajduje się przede wszystkim w naczyniach kuchennych i elektronice, a także w silnikach i transformatorach. Popularnym metalem kolorowym jest też aluminium, z którego wykonane zostały przede wszystkim puszki po piwie i napojach gazowanych. Zaliczamy do nich również cynk, który znajduje się w elementach pokryć dachowych i rynien oraz prętach i ażurach. Mosiądz i brąz również zaliczają się do metali kolorowych, a znajdują się przede wszystkim w grzałkach, kolektorach, łożyskach czy instrumentach muzycznych. Ołów znajdziemy w aparatach rentgenowskich i w akumulatorach samochodów.