Czy zniszczone dokumenty można oddać na makulaturę?
W każdej firmie gromadzonych jest wiele dokumentów, które trzeba przechowywać przez określony czas. Jednak po jego upływie zwykle są one niszczone. Warto wspomnieć, że jeśli przedsiębiorstwo nie przestrzega odpowiedniego niszczenia dokumentacji, to grozi mu kara grzywny i inne poważne konsekwencje. Właściciele firm często zastanawiają się, czy zniszczoną dokumentację można oddać na makulaturę. Jakie są zasady dotyczące postępowania ze zniszczonymi dokumentami?
Co to jest makulatura?
Na początku warto zdefiniować, czym jest makulatura i jakiego rodzaju tworzywa i wyroby papiernicze można oddać do skupu. Makulaturą nazywamy niepotrzebne albo zniszczone wyroby papiernicze, które można wykorzystać ponownie. Mogą to być na przykład gazety, kartony, szary papier pakowy, tektura gładka i falista o różnej gramaturze i makulatura mieszana. Oddawanie ich do skupu makulatury ma na celu wykorzystanie ich do dalszej produkcji.
Takie działania są przede wszystkim przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ dzięki temu zmniejszamy zużycie surowców naturalnych, a także ilość generowanych odpadów. Co ciekawe, dzięki jej właściwościom, można ją odzyskiwać kilkukrotnie. Z makulatury, która zostaje poddana procesowi recyklingu, można wyprodukować na przykład papier toaletowy, papier gazetowy, karton, tekturę falistą czy papier do pakowania.
Czy oddawanie dokumentów do skupu jest bezpieczne?
Fakt, że dokumentów firmowych czy prywatnych nie powinno się oddawać do skupu makulatury, nie budzi wątpliwości. Mowa tutaj oczywiście o możliwości odczytu danych, które się na nich znajdują przez niepowołane do tego osoby. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności dokumenty powinny ulec zniszczeniu w taki sposób, by reprodukcja zawartych na nich informacji nie była możliwa.
Niszczenie dokumentów może się odbyć na przykład w urządzeniu, dzięki któremu przybiorą one formę ścinek papierowych. Tak przetworzony materiał stanowi surowiec ekologiczny, który można ponownie wykorzystać, więc można go oddać do skupu makulatury. Wówczas nikt nie ma możliwości dostępu do informacji, które zostały zawarte na dokumentach, a firma czy osoba prywatna, do której należały dokumenty, nie musi obawiać się o ich bezpieczeństwo.